כתרים לשיניים

כתרים לשיניים

מהו כתר דנטלי, כיצד הוא מיוצר ומהם יתרונותיו?

כתרים דנטליים הם מכשירים דנטליים המכסים ותומכים בשן שנסדקה או נשברה. כתרים דנטליים יכולים להיות עשויים ממתכת, פורצלן או שילוב של שני החומרים. הם מודבקים על השן ואז מעוצבים כך שייראו כמו השן הטבעית.

כתרים דנטליים עשויים מתכת, פורצלן או שילוב של שני החומרים. הם מודבקים על השן ואז מעוצבים כך שייראו כמו השן הטבעית.

כתרים דנטליים אינם משמשים רק למטרות קוסמטיות אלא הם מציעים גם יתרונות רבים אחרים. הם מגנים על השיניים מפני פגיעה משחיקת שיניים אחרות או נשיכה של חפצים קשים. הם מכסים לצמיתות שיניים חלשות כך שהם לא יכולים להישבר באותה קלות, והם מגנים על השיניים מפני הכתמה משימוש בקפה, תה או טבק.

כתר דנטלי הוא סוג של שיקום שיניים תותב המשמש לכיסוי לפחות חלק משורש השן לאחר עקירת השן, בדרך כלל כדי להגן עליה מפני רגישות או שבר. כתר דנטלי כפי שהתחלנו לספר – יכול להיות עשוי מחומרים רבים כולל פורצלן, סגסוגות זהב, תחמוצת זירקוניום, שרפים על בסיס סיליקון או מתכת. טיפול מסוג זה מתאים גם לשיקום שיניים במקרה של שן שנרקבה קשות.

כתר דנטלי מכסה את כל החלק הגלוי של השן כולל משטח הלעיסה, כמו גם חלק מהרקמה הבסיסית ומשטח השורש. במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בכתר דנטלי לחיבור תחליף מלאכותי לשן חסרה.

סוגי כתרים דנטליים

ישנם סוגים רבים של כתרים הנבדלים זה מזה מבחינת החומר, הצורה והקשיחות. הם יכולים להיות עשויים מחרסינה, סגסוגת זהב, שרף מרוכב או סגסוגות מתכת יצוק כגון נירוסטה וניקל-טיטניום. ההחלטה באיזה סוג להשתמש תלויה במידה רבה באיזה חומר יכול להתקבל בפיו של המטופל ומה הכי קל לייצור מבחינה כלכלית.

כתרים דנטליים מורכבים ממעטפת חיצונית, אשר עשויה בדרך כלל מחרסינה או מתכת, ומבטנה רכה עשויה פלסטיק או פורצלן. ניתן להרכיב כתרים דנטליים על ידי הנחתם מעל השן המקורית, כך שישתלבו היטב במקומם.

במילים אחרות כתרים דנטליים הם מעין "כובעים" מלאכותיים המשמשים לשחזור הצורה הטבעית של השן. הם יכולים לשמש גם כדי לכסות שן באופן מלא או חלקי, אם השן נרקבת או נפגעה מפציעה. כתרים משמשים לעתים קרובות על מנת לכסות את כל שורת השיניים העליונה בצד אחד של הפה בכל פעם.

כתרים דנטליים עשויים בעיקר מחרסינה ומתכת. החרסינה נשרפה ולאחר מכן מותכת למתכת. חרסינה היא חומר לבן המשמש לשיניים לפחות מאז שנות ה-1500, ולכן הגיוני שחומר זה ישמש בתחום הדנטלי.

פורצלן הוא מבודד טבעי, כך שהוא יכול לספק הגנה מפני חום במהלך ניתוח פה או מפני קור בטיפול שורש.

אופן קיבוע הכתרים

נקדים ונאמר: הרכבת כתר דנטלי לרוב אינה כואבת במיוחד אם היה לך ניסיון קודם עם טיפולי שיניים אחרים לפני הטיפול הזה. למרות זאת, למען נוחותך, רופאי שיניים מציעים הרדמה לפני כל הליך מסוג זה.

כתר דנטלי הוא כובע או כיסוי שמרכיבים על השן כדי לשחזר את צורתה, גודלה ומראהה. הוא מוצמד לשן באמצעות סוגרי מתכת הנקראים סוגרים המוצמדים לשיניים משני צידי החלל בו יוצב הכתר. הכתר עשוי להיות מחובר גם במשטח האחורי שלו לשיניים סמוכות או לתותבות שנשמרות בשתל. ישנם סוגים שונים של כתרים דנטליים, העשויים מחומרים שונים כולל פורצלן מאוחה למתכת (PFM), קרמיקה, פורצלן מאוחה לסגסוגות גבוהות אצילות (PHA), זירקוניה (ZR) וסגסוגות זהב (G). ניתן להשתמש בכתרים לשיקום שיניים שנשברו או נקרעו, או לכסות ולהגן על שן חלשה מפני עששת.

כתר זירקוניה

בעוד שרוב הכתרים דנטליים עשויים מחרסינה ומותאמים לשן לכיסוי וחיזוקה. לכתר זירקוניה יתרונות רבים למטופלים. הם יכולים להחזיק מעמד עד פי שלושה יותר מאשר סוגים אחרים.

השימוש בכתרי זירקוניה יחסית נפוץ בטיפולי שיניים. זירקוניה הוא חומר שנמצא בשימוש למעלה מ-30 שנה. זוהי תחמוצת מתכת, והיא נתפסת בדרך כלל כחומר קרמי לבן. הוא מתנגד לבלאי ויש לו חוזק לחיצה גבוה. חומר זה הוא אופציה מצוינת להחלפת שיניים מכיוון שהוא מחקה את המראה של שיניים טבעיות.

כתר חרסינה

כתרי חרסינה הם הסוג הנפוץ ביותר של כתר בשימוש בהליכי שיניים. הם גם מאוד פופולריים מכיוון שניתן לגרום להם להידמות לשן טבעית והם עמידים בפני כתמים וכתמים. כתר שיניים מותקן בדרך כלל על ידי רופא שיניים או רופא שיניים. תהליך התאמת כתר חרסינה שונה בהתאם למיקום השן בפה והאם מדובר בטוחנת עליונה או תחתונה (שיניים אחוריות לעומת שיניים קדמיות). זה גם תלוי אם ישנן שיניים אחרות בקרבתו שעשויות להזדקק להגנה מפני כוחות הלעיסה כאשר נוגסים בכוח, כגון כאשר נוגסים במאכלים פריכים כגון תפוחים.

כתר פורצלן

פורצלן הוא סוג של חומר דנטלי המשמש לייצור כתרים לשיניים. כתרי חרסינה נפוצים יותר מסוגים אחרים של כתרים מכיוון שניתן לגרום להם להידמות לשן טבעית והם עמידים יותר בפני כתמים וכתמים מאשר סוגי חומרים אחרים.

עיצוב כתר דנטלי בצורה ממוחשבת

"כתר דיגיטלי", או בשמו היותר מקצועי כתר באמצעות טכנולוגיית CAD-CAM, הוא כתר המיוצר בזמן אמת על ידי תוכנת מחשב פשוטה ומכונת חריטה ייעודית. תכנון וייצור דנטלי מונחה מחשב נכנס לפעולה החל משלב המדידה דיגיטלית (סריקת חלל הפה), דרך הכנת שחזור זמני, ועד שלב של השחזור הקבוע.

כתרים דנטליים הם מבנים המיוצרים מעל החלק העליון של השיניים כדי להחזיר את הצורה, האורך והאסתטיקה של השיניים. ניתן להשתמש בעיצוב דיגיטלי על מנת לחקות איך ייראה כתר שיניים על פיו של אדם. כמעט בלתי אפשרי לבצע הערכה לגבי איך מודלים דיגיטליים יפעלו בפועל מבלי ליצור מודלים פיזיים קודם. הסיבה לכך היא שקשה להעריך אם המודל הדיגיטלי יתאים ב 100% כפי שזה נראה על צג המחשב ולכן מייצרים מודל זמני (מכונה לעיתים מודל מעבר) כדי לוודא שהכל תקין ובמידת הצורך לבצע שינויים והתאמות.

לקבל "כתר" גם בלי להיות מלך

כתר דנטלי הוא סוג של שיקום שיניים המקיף את השן לחלוטין. המונח "כתר" מתייחס לצורתו של שיקום השיניים, הדומה במראה לכתר מסורתי שלובשים מלך או מלכה. "כתר" מתייחס בדרך כלל לכל סוג של סתימה בצורת שן שנועדה לכסות חלק מהשן או כולה. לשן יכול להיות כתר אחד או יותר בהתאם לצרכיה האישיים ו/או למצב הבריאותי.

ניתן להשתמש בכתר ממגוון סיבות. סיבה אחת עשויה להיות שזה נחוץ כדי להגן על שן שבורה כבר מפני שבירה נרחבת יותר, מה שיוביל לאובדן תפקוד וצורה נוספים. ניתן להשתמש בכתר גם אם יש ריקבון נרחב מתחת לקו החניכיים כך שאנטיביוטיקה לא תגיע לכל החיידקים

מחפשים דרך יעילה לשיקום השיניים?

כתר דנטלי עשוי להיות הפתרון שאתם צריכים. כתרים עשויים בדרך כלל ממתכת או חרסינה, והם מודבקים על השיניים כדי להחליף את החסרות.

בעוד שכתרים דנטליים אינם דורשים כל קידוח או הרדמה, הם לא תמיד הפתרון המתאים ביותר.

כתר דנטלי הוא סוג של כיסוי שן מלאכותית, אשר עוטף לחלוטין את השן הטבעית שחסרה או פגומה. כתר יכול להיות עשוי ממתכת או פורצלן, כאשר פורצלן פופולרי יותר מכיוון שהוא נראה טבעי יותר ממתכת. פורצלן גם חזק יותר ממתכת ופחות סיכוי להישבר או להישבר.

כתרים יכולים לשמש גם כדרך להחליף סתימות גדולות בחומר שיקום אחד קטן יותר הנקרא שיבוץ, המודבק על השיניים ליד הסתימה. הם משמשים לרוב על טוחנות וקדם טוחנות.

כתרים זמניים

כתר זמני נקרא גם 'כובע זמני' או 'כתר זמני'. הוא עשוי משרף פלסטיק וסגסוגות מתכת אשר מוצמדות לצמיתות לשן. כתרים זמניים מותאמים בדרך כלל לאנשים שעברו פציעה דנטלית או ניתוח, לפני השלמת טיפולים אחרים. השיניים העטורות הזמניות יוחלפו בשיניים קבועות במועד מאוחר יותר. כתרים זמניים אינם מתאימים לאנשים עם מחלת חניכיים או בעיות שיניים אחרות מכיוון שהם יכולים להחמיר את התסמינים הללו.

כתרים בין אם קבועים או זמניים מגנים על השן מפני נזק עתידי על ידי כיסוי השן כולה. זה יכול לשמש גם כדי להגן על שן חלשה מפני שבירה. הכתר מכסה לחלוטין את החלק העליון של השן וניתן לייצר אותו ממגוון חומרים.

על מנת שייווצרו כהלכה כתרים לשיניים, יש לנקוט תחילה צעדים מסוימים. תהליך זה מתחיל בהרכבת כתר זמני.

מחירי כתרים דנטליים

כתרים לשיניים הם אחת האפשרויות הזולות ביותר לשיקום שיניים. טווח המחירים של כתרים דנטליים ישתנה בהתאם לחומר המשמש לייצורם.

העלות נעה בין 150$ ל-1600$, תלוי ברופא השיניים, באזור ובסוג החומר המשמש בבנייה.

העלות הממוצעת לשן בודדת היא בסביבות $195 כאשר מחיר זה נע מאזור לאזור. המחיר יהיה תלוי גם אם אתם משלמים על זה מכיסכם או באמצעות כיסוי ביטוחי.